Europass CV

Europass dokümanları, Avrupa Birliği düzeyinde bir eğitim programına girmek isteyen veya iş arayan Avrupa vatandaşlarının gönüllü kullanımına açık ve sahip oldukları niteliklerini ve yeterliliklerini daha iyi göstermelerinde yardımcı olmak amaçlı yetkinlik ve yeterliliklerde şeffaflığı sağlayan bir dokümanlar klasörüdür.

Saskia Bruysten’in kendi özgeçmişini Europass CV’ye nasıl uyarladığını izleyin:

İşte, Europass CV başvuru sahiplerinin başvuruyu kabul edenler nezdinde kendilerini tıpkı bu videodaki gibi akıcı şekilde ifade etmesine olanak sağlar ve kişilere aşağıdaki konularda yardımcı olmanın yeni bir yoludur:

  • Beceri ve yeterliliklerin Avrupa’da (AB, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak,
  • Avrupa’da herhangi bir yere gitmek.
  • İş, eğitim, vb. konularda başvuru da bulunmak.

ESC gönüllülük projelerine başvurabilmek için kendi İngilizce Europass CV’ni oluşturman gerekmektedir!

Europass CV’de; iş deneyimi, eğitim ve staj, dil becerileri, dijital beceriler, ağlar ve üyelikler, başarı ve ödüller, gönüllülük, hobi ve ilgi alanları, iletişim becerileri ve sosyal beceriler, konferanslar ve seminerler, organizasyon becerileri projeler, referanslar, sosyal ve politik faaliyetler, sürücü belgesi, yaratıcı işler, yayınlar, yönetim ve liderlik becerileri gibi pek çok başlıkta deneyimlerinize yer verebilirsiniz. Fakat! Başlıkların bu kadar çok olması her başlığa yer vermenizi gerektirmiyor; bilakis bu, CV oluştururken sık yapılan hataları beraberinde getiriyor. Amaç uzun bir CV oluşturmak olduğunda başvurular çoğu zaman olumlu sonuçlanmıyor. Gereksiz kişisel detaylar, yanlış fotoğraf, tuhaf e-posta adresi, çok fazla sayfa, yazım hataları ve kötü anlatım, anlamsız klişeler, alakasız deneyimler, referans yazmak, uzun hobi listeleri gibi yanlışlar çok sık yapılabiliyor, bu nedenle bilinçli bir ESC gönüllü adayı bu yanlışlardan kaçınmalıdır. Europass CV nasıl yazılır nasıl yazılmaz öğrenmek ve bu konuda yanlışlardan sakınmak için buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsin.

Europass CV Püf Noktaları ve Önemli Başlıklar

Önemli Başlıklar:

Hakkında, iş deneyimleri, eğitim ve staj, gönüllülük deneyimleri, dil becerileri, hobi ve ilgi alanları; ESC gönüllülük projelerinde başvuran gönüllü adayının kendini tanıtmasındaki önemli başlıklardır. Tüm bunlara Europass CV üzerinde net biçimde yer vermelisin. Ve herbirini doğru başlık altında ifade etmelisin. Örneğin gönüllülük deneyimlerini iş deneyimleri altında göstermemelisin.

Bazı püf noktalara değinelim:

1. Deneyimlerini açık bir biçimde aktar. Bu demek oluyor ki yalnızca deneyimini yazıp geçme, o deneyimin sırasında, bu bir iş ise üstlendiğin görevler ve sorumlulukların, eğitim ise aldığın temel dersler, gönüllük ise hangi alanda ve neler yaptığın gibi detayları mutlaka açıklamalısın,

2. “Hakkında” bölümüne yazacağın birkaç cümle ile başvurunu alan kişinin senin hakkında pozitif bir ilk izlenimi edinmesini sağla ve o CV’yi ne tür projelere başvurmak için hazırladığın belli et (Europass sitesinde CV oluştur bölümünde bu kısmı ekleyebilirsin,

3. Kolay okunabilir, açık ve sade bir dil kullan,

4. Deneyimlerini, her bölüm(iş, eğitim, gönüllülük…) içerisinde en son deneyimin daima en üstte olacak şekilde yani ters kronolojik sırala; günümüze en yakın olandan en eski olana doğru sırala,

5. Kişisel bilgilerini yazmayı unutma. Doğum tarihi, iletişim (E-posta, telefon) ve adres bilgileri… Adres bilgilerindeki  mahalle, cadde gibi kavramlar Türkçe yazılmalı. Örneğin Atatürk Neighborhood değil Atatürk Mahallesi yazılmalı,

6. İmla ve dilbilgisi hatalarını kontrol et, profesyonel bir e-posta adresi ver (adın ve soyadını içeren net bir adres).

Europass Sayfası

Europass sayfası için buraya tıkla. Web sitesi aracılığıyla Europass CV’ni online olarak doldurabilir, istediğin zaman siteye yükleyerek, güncelleyebilirsin.

Bazı Pratik Bilgiler / Önemli Noktalar:

1- İngilizce CV oluştururken eğitim kısmında üniversite lisans bilginizin başlığı “Undergraduate Education” ya da ” Bachelor’s Degree” yazmalısın.

2-Europass CV ile Europass Profili karıştırmamalısın. Europass CV; Europass profilindeki bilgilerle ya da elle giriş yaparak yazdığın bilgilerle oluşturulan bir CV formatıdır. Ve başvuruların sırasında Europass profilinin linkini ya da PDF halini değil, Europass CV’nin PDF halini paylaşırsın. Europass profiline giriş yaptığında “CV oluştur” seçeneğine tıklayarak CV oluşturma alanına erişebilirsin.

3- Europass CV oluşturma sayfasının yazı formatı özeldir. Bu nedenle yazacağın tüm yazıları doğrudan Europass CV oluşturma sayfasına klavyenle giriş yap. Bilgilerini Word’de, Google Çeviri’de  ya da farklı bir patforma yazıp oradan kopyalayıp, Europass CV’ye yapıştırma yapma. Aksi halde PDF halinde indirdiğinde yazdığın cümleler yarım görünebilir.


Sıkça Sorulan Sorular 

  • Europass CV doldururken nasıl bir fotoğraf yüklemeliyim?

Europass CV’ni hazırlarken son aylarda çekilmiş bir fotoğrafınızı eklemelisin. Bu fotoğrafın vesikalık formatında olma zorunluluğu yoktur ancak bir başvuru için uygun içerikte olmalıdır. Örneğin bir eğlence esnasında, karanlık bir ortamda çekilmiş, eğik-yamuk bir fotoğrafı kullanmanız uygun olmayacaktır.

  • Europass CV hangi dilde doldurulmalıdır?

ESC başvuru belgelerinin tamamı İngilizce olmalıdır, Europass CV’de onlardan biridir. Yalnızca, Başvuruda bulunacağın ülkenin anadilini biliyorsan ve başvurunu söz konusu anadildi yapmak istiyorsan o dilde de hazırlayabilirsin.

  • Europass CV dışındaki başka bir CV formatı ile başvuru yapabilir miyim?

Hayır. Çünkü Avrupa Birliği’nin ortak kabul ettiği ve içerik olarak yaygınlaştırmak istediği CV formatı Europass’tır. Europass CV doldurmaya başladığında bu CV’nin neden bu kadar önemli olduğunu da anlayacaksındır. Çünkü bir çok CV formatında olmayan bilgiler bu CV’de yer almaktadır.

  • Europass CV’nin değerlendirilmesindeki en önemli kısım neresidir?

Şüphesiz ki gönüllü deneyimlerinden bahsetmen ve bunu açıklaman; aynı zamanda da yetenekler bölümüdür. Yetenekler bölümünde olabildiğince açık ve tek tek ayrıntılandırılmış bir şekilde yeteneklerini paylaş. Kuruluşlar seni gönüllü olarak kabul ederken, aynı zamanda kuruluşa ne katabileceğini de buradan değerlendirme şansına sahip olacaktır. Fakat bu konuda da seçici olmak ve gerçekten fark yarattığını düşündüğün yeteneklerine yer vermek kurluşun senin hakkında en doğru değerlendirmeyi yapmasına yardımcı olacaktır.