Gönderen Kuruluş Başvurusu

Başlarken; Önce Gönderen Kuruluş Bulunmalı

ESC gönüllülük projelerine katılmak isteyen gençlerin çoğunlukla ilk ilgilendiği konu, bir ev sahibi kuruluş ve proje bulmak oluyor. Bazen ESC’nin ne tür program olduğunu bile öğrenmeden, “beni projeniz ile yurt dışına gönderir misiniz?” diyen birçok gencin sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Halbuki ESC konusunda bilgi sahibi olan bir genç, sürecin en doğru biçimde ilerlemesi için, ilk önce gönderen kuruluşunu bulması ve en son adımda ev sahibi kuruluş ya da proje’ye başvuruda bulunması gerektiğini bilir.

Bir ESC gönüllülük projesinin gerçekleşmesi için 3 tarafın bir araya gelmesi gerekir. Bunlar; gönderen kuruluş, ev sahibi kuruluş ve gönüllüdür. Program hakkında bilgi edindikten sonra, ESC Gönüllülük projelerinde yer almak isteyen bir gönüllü adayının atması gereken ilk adım gönderen/destekleyen kuruluş bulmaktır.

Gönderen Kuruluş: Gönüllü Hareketi Derneği

Gönüllü Hareketi Derneği, tüm Türkiye’deki gençlerin ESC programından yararlanması için çalışan (bkz. Biz Kimiz?) akredite kuruluşlardan biridir. ESC programına katılmak istemen durumunda, Gönüllü Hareketi’ne gönderen kuruluş başvurusu yapabilirsin.

Başvuru belgelerini göndermeden önce web sitemizdeki Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurman gerekiyor: http://www.gonulluhareketi.org/gonullu-basvuru-formu/  

Formu doldururken hangi programda gönüllü olmak istiyorsun? sorusunda Uluslararası Gönüllülük Programı’nı seçmeyi lütfen unutma!

Başvuru Nasıl Yapılır?

Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra, gönderen kuruluş talebini ve kısaca ESC bilgi/geçmişini anlatan e-postayı, “Gönderen Kuruluş Talebi Ad-Soyad” konu başlığı ile aşağıdaki başvuru belgelerini ekleyerek volunteer@gonulluhareketi.org adresine göndermelisin.

 • Europass CV 
 • Motivasyon Mektubu

Başvuru formlarından motivasyon yazını, Avrupa Gençlik Portalı’nda başvurmak istediğin projelerden birine yönelik hazırlayarak bize göndermelisin!

Europass CV ve motivasyon mektubu hakkında detaylı bilgiyi “Buraya tıklayarak bulabilirsin. Lütfen başvurunu yapmadan önce formlarını özenle hazırlamaya dikkat et, Formlar Hakkında verdiğimiz bilgiler doğrultusunda oluşturduğun belgelerini bize ilet böylece süreç daha hızlı ilerler.

Başvuru Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Gönüllü Hareketi başvurunu aldıktan sonra 5 iş günü içerisinde sana geri dönüş sağlar. Günde sadece 10-20 arasında mail ve ayrıca telefonlar aldığımız için bazı durumlarda 1-2 gün daha gecikmeli dönüş sağlıyoruz. Başvurunu aldıktan sonra;

 • Tüm başvuru belgelerini hem gönderen kuruluş hem de ev sahibi kuruluş gözüyle inceliyoruz,
 • Seninle irtibat kuruyoruz ve ön değerlendirmemiz sonucunda gönderen kuruluş talebin hakkında karar verip bunu sana bildiriyoruz,
 • Başvuru formlarında yaptığımız ön değerlendirme sonucu gönderen kuruluşun olabileceğimize karar verirsek, başvuru belgelerin üzerine konuşmak ve tanışmak için seni haftalık Zoom buluşmalarımıza davet ediyoruz. Her hafta sonu gerçekleştirdiğimiz bu buluşmalarda o hafta boyunca bizle iletişime geçen diğer gönüllü adayları ile birlikte tüm başvuru formlarına geri bildirimde bulunuyoruz,
 • Zoom buluşmasında yaptığımız geri bildirimler doğrultusunda başvuru formlarında düzenlemeler yapıp tekrar bize göndermeni bekliyoruz,
 • Başvuru formlarını son haline getirdiğimizde adına düzenlenmiş olan Gönderen Kuruluş Referans Yazısı’nı veriyoruz,
 • Ev sahibi kuruluş ve proje bulma konusunda yol gösterici oluyoruz.

Bu süreç içerisinde, gönüllü aradığımız ESC projelerimiz ya da yurt dışındaki partnerlerimizden gelen proje duyuruları olduğunda; gönderen kuruluşu olduğumuz ve referans yazısı verdiğimiz gönüllüler ile bu duyuruları da paylaşmaktayız.

Gönüllü Hareketi;

 • Gençlere gönüllülük imkanları sunar,
 • Her daim gönüllüyü odak noktasına alan bir yaklaşım içerisinde,
 • Uluslararası gönüllülük alanında tecrübeli ve sürece hakim,
 • Gönüllü adaylarını doğru bir şekilde yönlendirerek,
 • Gönüllülere proje sonuna kadar destek olur.

Hatırlatma: Başvurumu gönderirken mail içeriğim nasıl olmalı?

Başvuru yapmak ve mail göndermenin bir iletişim yöntemi olduğunu unutmamak gerekir. Yalnızca başvuru belgeleri eklenmiş ve gönderilmiş başvurular aldığımızda, gönüllü adayının bu başvuruyu bize yapıp yapmadığı konusundaki özeni, dikkati, seçiciliği, vb. konularda çekincelerimiz oluyor. Bu nedenle, başvurunu bize yaptığın, öyle genel bir mail oluşturup her kuruma göndermediğini anlamamız için lütfen mailin içeriğinde kendini kısaca tanıtıp, niyetini anlatan, ESC bilgi ve deneyimini olduğu kadarı ile aktaran bir mail içeriği ile başvurularını yapmanı rica ediyoruz.